Ja Wam jeszcze pokaze !!!
Iza na temat Bordera odpiszę ci tutaj żebyś miała pod rękąoczko

Izzy jest Borderem 100% Matka jej z Anglii a ojciec z Australii. Nie będę jej chwalić że to piesek grzeczny i ułożony, bo tak w 100% nie jest, wynika to po części z rozpieszczenia a po części z niekonsekwencji. Takie wady Bordery szybko wykorzystują.
Jak w każdej rasie i u nich są wariaty. Wynika to z instynktu pasienia który są w większym stopniu lub w mniejszym dziedziczone.
Ogólnie mówiąc są dwa typy:
1. do rekreacji i sportu.
2. ISDS International Sheep Dog Society- pasterz do owiec.( mi trafił się ten przypadek)

Jako że owcy nie posiadam,uczyłam ją sztuczek, biega za czym popadnie, zagania samochody, bo jeżdżą za głośno lub za szybko, wyładowuje frustracje wyżywając się na przechodniach, nienawidzi dużych psów, kocha nas na zabój, szaleje z i za dzieciakami, kradnie i pali głupa) pan zielony

Zasada w nauce Bordera jest taka - nie ucz tego co mógł by pies wykorzystać przeciwko tobiepan zielony
Bordery prawie zawsze są gotowe do pracy, nawet jak ma jakieś słabości jest gotowy w sekundę , dlatego trzeba myśleć za nie, bo przecież wszystko w granicach rozsądku. Chęć do pracy można wykorzystywać na różne sposoby, na pracę w terenie, na pracę poprzez myślenie a często obie rzeczy trzeba łączyć.
I warunek: rodzina musi byś zgodna, nie że jedno zachęca do zabawy a drugie każe leżeć.

Popatrz na stronie kamarda.co.uk od nich pochodziła matka Izzy

Zobacz Iza ten film, to powinno rozwiać twoje wątpliwościpan zielony Jak widać moje rozwiałooczko Kochają wodę, pomagają w pracach ogrodowych, wysoko skaczą, wulkany energii, wodę najczęściej piją łapami pan zielony To tak w skrócie, nie namawiam bardzo szczęśliwy  PRZEJDŹ NA FORUM