Walka ze szkodnikami
Odświeżam bo znalazłam domowe sposoby na zwalczanie niektórych szkodników, czyli to co rośnie blisko nas może być nie chwastem a naszym sprzymierzeńcem wesoły
http://rozanski.li/?p=913

Bardzo istotny fragment tego artykułu:
" ...Nie wiem na ile moje notatki dotyczące złocienia są precyzyjne (nie miałem bowiem jeszcze okazji wypróbować) ale mam tu przepis na insektycyd ze złocienia dalmatyńskiego. Wg niego ze sproszkowanych kwiatów (1 dkg na 10 l wody ) robi się zawiesinę wodną (sproszkowane kwiaty zalewamy wodą i pozostawiamy na 24 godziny). Następnie dodajemy trochę mydła i gotowe. Przy tej okazji podam inne proste metody biologiczne z ziół które można użyć do ochrony roślin przed szkodnikami.
1. Zimny wyciąg z piołunu. Skuteczny jest przeciw mszycom, mrówkom i gąsienicom. Opryskujemy rośliny na wiosnę nie rozcieńczonym wyciągiem. Podobno w lecie można zwalczać nim bielinki. Sposób przygotowania: 300 g świeżego lub 30 g suszonego piołunu moczymy kilka godzin w 10 l wody, oczywiście cedzimy i opryskujemy.
2. Wyciąg z pokrzywy (przeciw mszycom). 1 kg pokrzyw moczymy w 10 l wody przez kilka godzin, cedzimy i opryskujemy nie rozcieńczając.
3. Odwar ze skrzypu (przeciw chorobom grzybowym). 1 kg świeżych lub 100 g suszonych roślin moczymy przez dobę w 10 l wody, następnie gotujemy 0,5 godziny, cedzimy i studzimy, opryskujemy regularnie rośliny odwarem – tym razem rozcieńczonym 1:5.
4. Odwar z paproci (przeciw: pilarzowatym, kwieciakowi malinowcowi, kistnikowi maliniakowi, roztoczowi truskawkowemu; dodatkowo zapobiegawczo – przeciw rdzy i mączniakowi). 500 g świeżych lub 50 g suszonych liści moczymy przez 24 godziny w 10 l wody; potem gotujemy 0,5 godz., cedzimy, studzimy, opryskujemy glebę nie rozcieńczając.
5. Możemy też sporządzać odwary z innych roślin i próbować zwalczać ogrodowe szkodnik wykorzystując:
- liście czarnego bzu – 5 kg/ 10 l,
- liście dębu – 1 kg/ 10 l,
- liście rabarbaru – 3 kg/ 10l,
- wrotycz – 3 kg/ 10 l."


  PRZEJDŹ NA FORUM