Walka ze szkodnikami
Slimaki
Wybrałam po kawałku z netu

Grażyna Soika:
"Jeśli chcemy uniknąć ataku ślimaków, zwróćmy uwagę na to, jakie rośliny sadzimy w ogrodzie. Unikajmy tych, które stanowią podstawę ślimaczej diety.
Żeby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, gdzie się gromadzą, posadźmy mydlnicę lekarską (Saponaria officinalis), macierzankę (Thymus vulgaris) lub majeranek (Origanum vulgare)."

Edyta Rosłon-Szeryńska:
"Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie wśród innych gatunków i odmian, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją. "

Bariery

Grażyna Soika:
"Pojedyncze rośliny można chronić poprzez umieszczanie wokół nich przeszkód, przez które ślimaki nie będą umiały się przedostać. Można je obsypać np. trocinami, korą, igłami sosnowymi, utłuczonymi drobno skorupkami jaj, żwirem."

Piotr Banaszczak:
" Można też stosować popiół albo plewy jęczmienne. Ściółkowanie gleby miałkimi materiałami jest skuteczne dopóty, dopóki warstwa jest sucha. Starym, sprawdzonym sposobem jest posypanie wieczorem, w bezdeszczową pogodę, ścieżek i przestrzeni między grządkami niegaszonym wapnem lub superfosfatem. Te nawozy są żrące, powodują szybkie odwodnienie ślimaków i śmierć. Wapno należy rozsypywać bardzo ostrożnie, by nie przedostało się na rośliny.'"

Edyta Rosłon-Szeryńska:
"Skutecznym (lecz kosztownym) rozwiązaniem jest otoczenie rabat, kompozycji roślinnych czy warzywnika miedzianymi obrzeżami. Ten pierwiastek działa na ślimaki zniechęcająco. Dostęp do roślin ograniczą również opaski elektryczne (czyli tzw. pastuchy). Są to gotowe urządzenia zasilane baterią lub akumulatorem. Żeby zadziałały na ślimaki, druty trzeba rozciągnąć nisko nad ziemią lub rozłożyć na ziemi.

Dobrym sposobem jest ściółkowanie gleby wokół roślin. Poza wymienionymi materiałami użyć można gruboziarnistego piasku, grysu, miału dolomitowego, mączki ceglanej lub sieczki trzcinowej."

Naturalni wrogowie ślimaków

Grażyna Soika:
"Naszymi sprzymierzeńcami są ropuchy i jeże. Wprawdzie podstawą ich diety są owady, ale i ślimakiem nie pogardzą. Inni naturalni wrogowie ślimaków to jaszczurki i ptaki, zwłaszcza kosy, rudziki, szpaki, gawrony, bażanty i kaczki. Aby mogły spełniać pożyteczną rolę w naszym ogrodzie, powinniśmy stworzyć im korzystne warunki dla rozwoju. Zadbać o budki lęgowe, zachować dzikie zakamarki i zarośla... Tyle tylko, że warunki dobre dla ptaków, jeży czy ropuch służą także ślimakom"

Edyta Rosłon-Szeryńska:
"W naturze ślimaki zjadane są nie tylko przez ptaki i gady, ale także przez drapieżne owady (chrząszcze, muchówki). Groźnym przeciwnikiem jest np. chrząszcz Pterostichus melanarius z rodziny biegaczowatych, którego pożywienie aż w 90 proc. stanowią ślimaki. Plaga ślimaków grozi tylko wtedy, gdy zabraknie ich naturalnych wrogów. Jeśli zadbamy o to, by prowadzić ogród w sposób ekologiczny, a potem namówimy do tego także sąsiadów, wrogom ślimaków będzie się wiodło lepiej, a oślizgłe mięczaki nie będą zagrażały uprawom."

Chemikalia odpuściłam sobie bardzo szczęśliwy


Inne sposoby

Piotr Banaszczak:
"W niewielkich ogrodach ślimaki wystarczy pozbierać. W przypadku winniczków i innych ślimaków ze skorupami jest to naprawdę proste. Ślimaki bezskorupowe wrażliwi mogą zbierać w gumowych rękawiczkach. Metoda jest skuteczna i humanitarna, o ile tylko nie zamierzamy później ślimaków zabijać albo zjadać. Zainteresowanym ślimakami (i sposobami na ślimaki) polecam stronę www.sionekr.republika.pl/slimaki.htm."

Edyta Rosłon-Szeryńska:
"Walka ze ślimakami uczy oszczędzania wody. Ponieważ uwielbiają wilgoć, pamiętajmy, żeby nie zalewać całego terenu podczas podlewania. Najlepiej podlewać rośliny punktowo i tylko rano. "


Artykuły pochodzą ze strony:
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113393,5245748.html


  PRZEJDŹ NA FORUM