Jadalne piękności z naszych ogrodów
warto je hodować nie tylko dla kwiatów…
Ogórecznik, nasturcja, mlecz, lucerna i chryzantema

Info zaczerpnięte ze strony http://jekyllhyde.kakadoo.pl/?p=499, są tam też przepisy kulinarne.

Ogórecznik (Borago officinalis)
. Do spożycia nadają się młode listki o smaku i zapachu świeżych ogórków. Drobno posiekane są doskonałym dodatkiem do sałatek, zup, potraw z grilla. Ze względu na lekko słony smak, można ich używać zamiast soli, przy diecie niskosodowej. Dodatkowym walorem ziela ogórecznika jest duża zawartość krzemu, potasu i magnezu – w lecznictwie ludowym sok z ogórecznika podawano na wzmocnienie rekonwalescentom i osobom starszym. W kuchni śródziemnomorskiej do dziś, suszone liście ogórecznika parzy się i podaje jak herbatę. Do jedzenia nadają się również kwiaty – które można kandyzować i wykorzystywać do ozdoby deserów, a nawet zamrazić w kostkach lodu i dodawać jako ozdobę do drinków.



Nasturcja (Tropaeolum majus)
Ostry, intensywny, pieprzowy zapach i smak liści i młodych pędów nasturcji świetnie komponuje się z potrawami z twarogu, urozmaica smak sałatek i surówek. Piękne czerwono-złote kwiaty i kruche liście o charakterystycznym kształcie mogą tez służyć jako jadalna dekoracja talerza. Poza smakiem i wyglądem, nasturcja wnosi na talerz wiele mikroelementów. Młode pędy zawierają znaczne ilości witaminy C, a także karatonoidy, sole mineralne. Działa pozytywnie na układ oddechowy, nerki i drogi moczowe, wątrobę, a także woreczek żółciowy. Naukowo potwierdzono jej działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Najbardziej doceniana jest we Francji – gdzie powszechnie uważa się ją za roślinę odmładzającą i sprzyjającą długowieczności. Zakonserwowane w marynacie octowej świeże nasiona nasturcji smakiem i wyglądem przypominają nieco korniszony.

Lucerana (Medicago sativa)
Lucerna jest bowiem rośliną iście królewską – cennym źródłem białka, fitohormonów i licznych mikroelementów – wapnia, magnezu, manganu, żelaza, cynku, miedzi, potasu, cynku, krzemu, fluoru. witaminy A, C i K, oraz witaminy z grupy B. Lucerna, najczęściej dostępna w postaci młodych kiełków, może również być uprawiana jako zioło. Młode listki są delikatniejsze w smaku niż kiełki, ale podobnie jak one świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek czy kanapek. Z łodyg starszych roślin można wyciskać odżywczy sok.
Trudno zliczyć lecznicze działanie lucerny: reguluje poziom cukru schorzenia kostne i stawowe, bóle reumatyczne, skurcze mięśniowe, jaskrę, zaćmę, krótkowzroczność, menopauza, wykwity skórne, działa korzystnie na wątrobę i woreczek żółciowy. O siłach witalnych drzemiących w pędach rośliny, świadczyć może fakt, że raz posadzona rozsieje się po całym ogrodzie.

Złocień wieńcowy (Chrysanthemum coronarium)
Jadalna chryzantema, bardziej znana pod orientalną nazwa Shungiku (japoński), Tong Ho (chiński) i Tần ô (wietnamski) lub angielska Garland chrysanthemum, to odmiana znanych w Polsce jako roślina ozdobna złocieni.
Aromat liści jadalnej chryzantemy jest nieco delikatniejszy, niż tych które znamy z kwiaciarni, ale kształt liści i kwiaty są takie same, więc jeśli posadzimy tę roślinę w ogródku, a jej smak nie przypadnie nam do gustu, zawsze możemy ją ściąć do wazonu… Do jedzenia używa się młodych pędów roślin, aby zapewnić sobie świeże listki przez całe lato, najlepiej więc wysiewać chryzantemy partiami, w kilkutygodniowych odstępach. Surowe liście dodaje się do sałatek i sushi. Można je też gotować i stosować jako dodatek do potraw z woka i zup.


  PRZEJDŹ NA FORUM