Oleander
śródziemnomorska piękność
Oleander Nerium OleanderUploaded with ImageShack.us

Jest to zimozielony krzew, który może być z powodzeniem prowadzony w formie drzewka. Kwitnie całe lato kwiatami pojedynczymi lub pełnymi w kolorze białym, żółtym, różowym lub bordowym. Na zimę musi być pzeniesiony do domu lub do zimowego ogrodu.

Kwiaty przypominające małe różyczki pojawiają się na końcach pędów.Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Miejsce dla Oleandra

Oleander uwielbia słońce. Powinien stać w miejscu słonecznym, ale osłoniętym od deszczu. Gdy jest narażony na moczenie przez deszcz, pąki kwiatowe i kwiaty robią się brzydkie i opadają. Mój stoi całe lato na południowej wystawie, pod daszkiem.
Na zimę, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 15 stopni przenosimy krzew do domu. Według znawców tych kwiatów, powinien zimować w miejscu widnym o temp. 5-10 stopni C. Podlewamy tak, aby ziemia nie przeschła.
Nie mam takiego miejsca w domu i zawsze mój pupil stoi sobie przy oknie tarasowym w pokoju. Gdy mieszkałam w bloku, zimował na parapecie okiennym, pod którym były kaloryfery wesoły
Gdy zimą ma za ciemno i za ciepło gubi liście. I choć nie wygląda wtedy wspaniale, na wiosnę odradza się jak feniks z popiołów. Może też zbytnio wybująć. Gałązki robiuą się wiotkie i długie. To nie jest dobry objaw, gdyż przycięte wiosną wypuszczą co prawda nowe przyrosty, ale będzie to kosztem kwitnienia, którego możemy się nie doczekać w danym roku, gdyż oleander kwitnie najładniej na pędach ubiegłorocznych.

Podlewanie i nawożenie

Oleandra podlewamy letnią wodą z kranu. Nie może być to woda odstana, filtrowana lub deszczówka, ponieważ oleander lubi wapń. Zimna woda z kolei powoduje opadanie kwiatów i/lub całkowity brak kwitnienia. Oleander lubi mieć ciepłe nóżki wesołyUploaded with ImageShack.us

Nawozimy krzew raz w tygodniu odżywką do roślin kwitnących. Robimy to od kwietnia do końca lipca. Późniejsze nawożenie sprawi, że roślina wytworzy dużo pączków kwiatowych, które nie zakwitną, a osłabią ją, co może mieć skutki w przyszłym roku.


  PRZEJDŹ NA FORUM