Hortensje
Hortensje to niewątpliwie jedne z piękniejszych krzewów w naszych ogrodach. To rekordzistki długości kwitnienia i wielkości kwiatów.
Wszystkie gatunki hortensji mają kwiatostany zbudowane z mało efektownych kwiatów płodnych i przepieknych, efektownych kwiatów płonnych. Kwiaty płodne są maleńkie, kuliste, kwiaty płonne są z urodziwymi, szerokimi płatkami w kolorach od zielonkawego przez biały, różowy do karminowych czerwieni.
Wiele odmian hodowlanych ma kwiatostany złożone tylo z kwiatów płonnych, które przybierają kształt wielkich kul lub stożków z bardzo bogatą gamą kolorystyczną. Część z nich przebarwia się w miarę upływu czasu na mniej lub bardziej intensywny różowy kolor.
Rozwinięte kwiatostany można ściąć do wazonu. utrzymują się bardzo długo, nawet w stanie zasuszonym zachowując swój kolor przez wiele zimowych miesięcy.

Ogrodowi wrażliwcy

Hortensja ogrodowa Hydrangea makrophylla
Piękny krzew wytwarzający ogromne kule kwiatowe na ubiegłorocznych pędach.
Często kule kwiatowe maja srednicę 20 cm. Kolor kwiatów jest najczęściej odcieniem różu. Bywają też nowe odmiany o kwiatach białych lub niebieskich.


Uploaded with ImageShack.us

Hortensja dębolistna Hydrangeaquercifolia
Hortensja ta charakteryzuje się liśćmi w kształcie liści dębowych, jesienią przebarwiających się na purpurowo. Rosnie na ok. 1,5m wysokości i szeroko się rozrasta wytwarzając podziemne rozłogi.

Obydwa ww.rodzaje hortensji wytwarzają zawiązki kwiatowe na zeszłorocznych pędach, dlatego mogą one wymarzać w czasie mroźnych zim. Trzeba pamiętać, aby na zimę okryć rośliny agrowłókniną lub słomianym chochołem. Nie wolno też przycinać pędów wiosną, a tylko usuwać zeschnięte ubiegłoroczne kwiatostany. W przeciwnym razie rośliny nie będą kwitnąć.


  PRZEJDŹ NA FORUM