Liliowce
Liliowce Hemerocallispochodzą z Chin i Japonii. Obecnie znanych jest ok. 30 gatunków liliowców i kilka tysięcy ich odmian. Warto pamiętać, że starsze odmiany są o wiele odporniejsze na warunki zewnętrzne, niż odmiany nowe, hodowane w sterylnych warunkach.

Liliowiec ogrodowyto długowieczna bylina, która w jednym miejscu może rosnąc nawet 20-30 lat. Jest to roślina mrozoodporna i nie musi być na zimę osłaniana. Dorasta do 80 cm, choć są odmiany wyższe, np. "Berlin Talbox" dorastający do 182 cm.
Kwiaty są duże, przypominają kielichy lilii. Występują w kolorach od białego przez żółty, pomarańczowy, czerwony do bordowych i fioletowych. Mogą być różnokolorowe, z obrzeżeniem, odmiennym oczkiem. Płatki mogą być płaskie, fryzowane, falbaniaste, frędzelkowe. Pełne lub pojedyncze.
Kwiaty liliowca ogrodowego kwitną tylko jeden dzień, ale roślina wytwarza ich nawet do 40. Dzięki temu możemy się cieszyć kwitnieniem liliowców do 6 tygodni. Nie nadają się do wazonu, gdyż po ścięciu, kielichy kwiatowe zamykają się.
Roślina tworzy rozrastającą się z roku na rok kępę z długimi, równowąskimi liśćmi. W zależności od odmiany, kwitną od czerwca do września.

Miejsce w ogrodzie
Liliowce lepiej kwitną i rozrastają się na glebach żyznych, wilgotnych. W cieniu mają piękne liście, ale mniej obficie kwitną. W słońcu kwiaty są liczniejsze, ale liście będą mniej okazałe. W słońcu rośliny wymagają podlewania. Podlewać należy glebę naokoło liliowców, a nie moczyć całej rośliny. Dobrze jednak znoszą niedostatek wody dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu.
Pieknie komponują się z roślinami nad brzegiem oczek wodnych, jednak nie mogą mieć korzeni wciąż zalewanych wodą.
Odmiany minaturowe bardzo dobrze sprawdzają się w donicach na tarasie.

Towarzystwo innych roślin
Liliowce świetnie prezentują się obok takich roślin jak: kosaćce, krwawnice, hosty, miodunki, tawułki.

Przesadzanie
Lilowce najlepiej przesadzać jesienią, po kwitnieniu. Wykopujemy bryłę korzeniową, kłącza odrywamy od siebie, a gdy jest to niemożliwe, możemy podzielić ostrym nożem lub szpadlem. Liście przycinamy ok 20 cm nad kłaczami i wsadzamy na nowe miejsce na taką samą głębokość jak rosły poprzednio. Ziemię naokoło rośliny podlewamy. Jeśli pozostawione liście będą więdnąć i brązowieć, obrywamy je. Roślina od kłączy puści nowe przyrosty.


  PRZEJDŹ NA FORUM